mapa Facebook čtečka Fotogalerie Zpravodaj Napište nám

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Kultura

Kultura

Ježíškovy matičky

Ježíškovy matičky je starý zvyk, jímž se vítalo jaro a oslavovalo Kristovo vzkříšení. Nevyskytoval se nikde jinde na Hané, pouze v Bělkovicích. Jinak se slavilo v Lašťanech a jinak v Bělkovicích. Jednalo se především o rozdíly v oblečení. Bělkovická oslava se vyznačovala původností slavnostního hanáckého kroje a krásného věnce, který měly matičky na hlavách, zatímco lašťanské matičky měly jednodušší šat. Je to oslava Hodu Božího velikonočního průvodem tzv. Ježíškových matiček. Každoročně loňské matičky volí Matičky nové. Zvyk se udržoval snad již od roku 1848 a drží se dodnes.
Ježíškovy matičky  Ježíškovy matičky  Ježíškovy matičky  Ježíškovy matičky  Ježíškovy matičky

 

Matičky Bělkovice 2017 viz odkaz

http://www.bliktv.cz/cz/clanek-1/village-1/category-2/img-838

Obecní knihovna 

Knihovna je nedílnou součástí kulturního života v naší obci. Knihovna se nachází v budově č.p. 248 vedle cukrárny.  Stav knihovního fondu činí asi 3400 titulů. Knihovna registruje cca 110 čtenářů, kteří si ročně vypůjčí kolem 3098 knih a asi 223 periodik. Kromě knih a časopisů mohou návštěvníci využít internet pro získání informací, který je zdarma. Knihovna pořádá každým rokem Andersenova noc a jiné akce. Otvírací doba knihovy:

  • Pondělí     16:00 - 19:00 hodin
  • Úterý         16:00 - 19:00 hodin
  • Čtvrtek      17:00 - 20:00 hodin

Více se dozvíte na www stránkách knihovy: www stránky knihovny

Obecní knihovna  

Vítání občánků 

Naše obec pořádá pravidelně vítání nových občánků do svazku Obce Bělkovice-Lašťany. Tento slavnostní akt se koná vždy v květnu a říjnu kalendářního roku. V některých letech se narodilo více dětí a proto se vítání občánků konalo i 3x ročně. Na toto slavnostní setkání jsou osobně zvání rodiče s dětmi, které svým narozením přísluší do naší obce tj., matka dítěte je trvale hlášena v naší obci. Pokud se rodiče do obce přistěhují s nově narozeným dítětem, mohou být tito nově přihlášení "občánci" pozvání k tomuto slavnostnímu aktu jen na základě dohody s rodiči. Nově narození občánci dostávají od obce dárky na připomínku tohoto slavnostního aktu. 

Vítání občánků