image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Spolky a sdružení > Junák - středisko Bělkovice-Lašťany

Junák - český skaut, středisko Bělkovice-Lašťany

 portrait.1.1290555270.jpg                             

              Kontakt na oddíl:    Hemala David, mobil: 605 515 555,    david.hemala@skaut.cz,  Skype: hemaladavid 

 

 

Junák – český skaut z.s. je největší česká výchovná organizace mládeže, která čítá přes 53 000 velkou členskou základnu. Junák je české označení pro člena této organizace, mezinárodní výraz je skaut. Pro české označení skauta použil v.r.1911 toto slovo zakladatel  českého junáka A. B. Svojsík. Je také součástí mezinárodního skautského hnutí WOSM, WAGGGS.

Junák byl ve své historii celkem třikrát zakázán totalitními režimy:

Nejprve za 2. světové války hitlerovskými okupanty, pak dvakrát komunistickým režimem (v letech 1950 a 1970). Obnoven byl v letech 1945, 1968 a 1989.

V obci B-L působí Junák – český skaut, středisko Bělkovice - Lašťany z. s. složený z 21. oddílu old kautů a 26. oddíl mladších členů Divoká Daveta nepřetržitě po obnově od roku 1989.

Naše středisko se skládá ze dvou oddílů a to Bělkovice - Lašťany a Bystrovan. Oba oddíly se zaměřují na výchovu mládeže. Kromě pravidelných schůzek se připravují i různé výlety jak jednodenní do muzea, zoo, bazén, přírody, tak vícedenní výpravy na srub Líheň, Domašova n/B, Hraničné Petrovice a jeho překrásné okolí a každým rokem pořádáme letní tábory.

Na svoji činnost žádáme o příspěvek obec B-L, od které jsme dostali zdarma pro svoji činnost přidělenou místnost na klubovnu v domě č.p. 509.

 

Tady se každý týden scházejí k pravidelným schůzkám – klubovna nad poštou

 

Úterý v 17 – 18:30h pro děti ve věku 1. třídy – vedoucí Kolesárová Denisa, Kulísková Lucie

Středa v 17 – 18:30h pro děti ve věku 2-5 třídy – vedoucí Pavlína Zapletalová

Čtvrtek v 17:15 – 19h pro děti ve věku 2-6 třídy – vedoucí Tomáš Trhlík

Pátek v 17-19h pro děti ve věku 12-18let – vedoucí Hemala David

 

Historie:

            Nám místní Junák vznikl po 2. světové válce, ale novodobou historii obnovuje 19.5.1968 Václav Macháček a Oto Filipek jako středisko Bohuňovice. Skauti měli vlastní klubovnu a organizovali řadu zajímavých akcí, hlavně stanové tábory. V sedmdesátých letech byl oddíl začleněn do pionýrské organizace jako oddíl “Táborníků“. Po pádu komunismu opět obnoven Junák roku 1990 vůdcem Václavem Juráněm ml. s Otou Filipkem a Květou Majerovou, Ivanem Turečkem, Janem Bučkem a Radkou Polzerovou.

Ke středisku Bělkovice – Lašťany byli přidruženi skauti z Bohuňovic až do roku 1995 kdy se osamostatnili a vedoucími jim byli Oldřich Neiser a Petr Pírek.

Skvělí vedoucí Jan Buček a Radka Bučková (Polzerová) po povodních a táborech v Lošově s 60 táborníky  v letech 1997 nezabránili odchodu vedoucích a skauti přišli i o klubovnu na Brodku a oddíl se postupně rozpadal. Avšak začátkem roku 1998 zorganizoval David Hemala oddíl chlapců a Květa Majerová zorganizovala oddíl dívek a po spojení s oddílem z Bystrovan zůstalo zachováno středisko B.-L. jehož vůdcem se stal Václav Juráň st. a později Marie Plesková, kterou zastupuje David Hemala.