Fulltextové vyhledávání

Počasí

Čtvrtek Zataženo 4/1 °C
Pátek Zataženo 1/-1 °C
Sobota Zataženo 2/0 °C
Neděle Oblačno až zataženo se sněžením 1/-3 °C

Drobečková navigace

Úvod > Pro občany > Kalendář akcí a událostí > Koncert Wihanovo kvarteto - Dolany

Koncert Wihanovo kvarteto - DolanyDatum konání:
3.2.2018

        Kruh přátel hudby Dolany

                      s podporou Nadace Český hudební fond a OÚ Dolany

                                  Vás zve na koncert

                           WIHANOVO KVARTETO

                                 je jedním z předních smyčcových kvartet

Účinkují:

   Leoš Čepický - housle Jan Schulmeister – housle

   Jakub Čepický - viola Michal Kaňka –violoncello

 

 

Na programu bude výběr částí z:

Wolfgang Amedeus Mozart Kvartet B dur KV 458

Ludwig van Beethoven Kvartet C dur, op. 59/3
   Antonín Dvořák, Kvartet As dur, op. 105.

 

 

                           Sobota 3. února 2018 – v 16,00 hodin

                                                   Základní umělecká škola v Dolanech

 

WIHANOVO KVARTETO je jedním z předních smyčcových kvartet, jež v nedávných letech vznikla z velké české interpretační školy. Kvarteto vzniklé v roce 1985 si získalo mimořádný věhlas za interpretaci, jak domácího českého repertoáru, tak i mnoha nejpřednějších děl kvartetního repertoáru období klasicismu a romantismu i děl moderních.

Jeho rozvíjející se obdivuhodná mezinárodní kariéra zahrnuje vystoupení na předních festivalech v Evropě a na Dálném východě. Pravidelně koncertuje v USA  a podniklo také turné po Austrálii a Novém Zélandu, jež se setkalo se značným ohlasem. Je častým hostem ve Velké Británii a jeho vystoupení j sou často na pořadu vysílání jak Radia 3, tak i koncertů Wigmore Hall, Bridgewater Hall, South Bank a v mnoha jiných místech.

Wihanovo kvarteto je laureátem mnoha mezinárodních soutěží – festivalu Pražské jaro 1988, mezinárodní soutěže komorní hudby v Trapani na Sicílii v roce 1990 a Svátku komorní hudby v Osace v roce 1996, což vyústilo v každoroční nová pozvání do Japonska. V roce 1991 získalo jak první cenu, tak i cenu obecenstva v Londýnské mezinárodní soutěži smyčcových kvartet. Třikrát bylo kvarteto nominováno na cenu královské filharmonické společnosti jakožto ocenění jeho mimořádné výchovné práce a interpretačních výkonů ve Velké Británii. Diskografie kvarteta – přes 40 CD – svědčí o jeho vřelém vztahu k české hudbě, ale zahrnuje také mnohá klasicistní, romantická a moderní díla kvartetního repertoáru. Jeho nahrávka Shönbergova 4.kvartetu spolu s Pfitznerovým kvartetem č.2 získala nejvyšší ocenění francouzského časopisu Repertoire. Jeho závěrečné CD cyklu Beethovenových kvartet pro firmu Lotos bylo vydáno v prosinci 2005 na koncertu k 20.výročí kvarteta v pražském Rudolfinu. Kvarteto je residenčním kvartetem Trinity College of Music v Londýně. Za pobytů ve Velké Britanii účinkují Wihanovci pravidelně pro CAVATINA Chamber Music Trustvkoncertech pořádaných pro popularizaci komorní hudby mezi mládeží. Kvarteto též pořádalo mistrovské kurzy v Royal Welsh College of Music and Drama Cardiffu a zůčastnilo se řady kursů, jako Darlington International Summer School a Pro Corda.

V roce 2009 vydalo stejné vydavatelství unikátní nahrávka 24 Capriccií N. Paganiniho. Tento jeho opus 1 upravil pro smyčcové kvarteto americký skladatel William Zinn.