image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > ARCHIV > Kultura

Kultura

Odkaz Jiřího Loudy

Jiří Louda (3. října 1920 Kutná Hora – 1. září 2015 Olomouc) byl významný český heraldik, knihovník a penzionovaný voják. K jeho nejvýznamnějším heraldickým počinům patří návrh současného českého státního znaku, podobně jako jeho varianty pro ČSFR. Nicméně také vytvořil znaky pro stovky dalších českých obcí, je autorem znaku naší obce. Více informací naleznete v níže uvedených odkazech.

Louda-erby.pdfobálka knihy.pdf   obr. 1.pdf   obr. 2.pdf   obr. 3.pdf  obr. 4.pdf  obr. 5.pdf  obr. 6.pdf  obr. 7.pdf  obr. 8.pdf  obr. 9.pdf  obr. 10.pdf  obr. 11.pdf  obr. 12.pdf  popisky k obrázkům.pdf

Ježíškovy matičky

V roce 2020 byla vydána nová publikace Olomouckým krajem, níže odkaz ke stažení:

Velikonoční slavnosti na Hané.pdf

Na konci roku 2017 začlenilo Ministerstvo kultury tento zvyk na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury české republiky.

 pamětní list

 

Ježíškovy matičky je starý zvyk, jímž se vítalo jaro a oslavovalo Kristovo vzkříšení. Nevyskytoval se nikde jinde na Hané, pouze v Bělkovicích. Jinak se slavilo v Lašťanech a jinak v Bělkovicích. Jednalo se především o rozdíly v oblečení. Bělkovická oslava se vyznačovala původností slavnostního hanáckého kroje a krásného věnce, který měly matičky na hlavách, zatímco lašťanské matičky měly jednodušší šat. Je to oslava Hodu Božího velikonočního průvodem tzv. Ježíškových matiček. Každoročně loňské matičky volí Matičky nové. Zvyk se udržoval snad již od roku 1848 a drží se dodnes.
Ježíškovy matičky  Ježíškovy matičky  Ježíškovy matičky  Ježíškovy matičky  Ježíškovy matičky

 

Matičky Bělkovice 2017 viz odkaz

http://www.bliktv.cz/cz/clanek-1/village-1/category-2/img-838

Obecní knihovna a informační centrum

V roce 2020 byla dokončena rekonstrukce Knihovny, v rámci které se rozšířila kapacity Knihovny o dětský koutek, školící místnost, internet. Knihovna je součástí nového informačního centra v obci s adresou č.p. 248. Kapacita knihovny se zvýšila také o prostory bývalé cukrárny. Přijďte si vypůjčit knihu a strávit volný čas v příjemném prostředí.

 

realizace od 1.11.2019 do 28.2.2020  

generální dodavatel: Projekční a realizační činnost s.r.o.

TDI: Valenta prova s.r.o.

cena stavby: 2 149 942,62 včetně DPH 

dotace ve výši 400 000,-Kč z Olomouckého kraje

 

IMG_20200520_085755.jpg20220527_142744.jpg20220519_131435.jpg

 

 

 

 

Obecní knihovna a informační centrumObecní knihovna a informační centrumObecní knihovna a informační centrumObecní knihovna a informační centrumObecní knihovna a informační centrumObecní knihovna a informační centrumObecní knihovna a informační centrum

Stav knihovního fondu činí asi 3500 titulů. Knihovna registruje cca 150 čtenářů, kteří si ročně vypůjčí kolem 3098 knih a asi 223 periodik. Kromě knih a časopisů mohou návštěvníci využít internet pro získání informací, který je zdarma. Knihovna pořádá každým rokem Andersenova noc a jiné akce.

Otevírací doba knihovny a infocentra:

  • Úterý        15:00 - 19:00 hodin
  • Středa       09:00 - 13:00 hodin
  • Čtvrtek      15:00 - 19:00 hodin

Více se dozvíte na www stránkách knihovny: Obecní knihovna Bělkovice-Lašťany (belkovice-lastany.cz)

 

 

Vítání občánků 

Naše obec pořádá pravidelně vítání nových občánků do svazku Obce Bělkovice-Lašťany. Tento slavnostní akt se koná vždy v květnu a říjnu kalendářního roku. V některých letech se narodilo více dětí a proto se vítání občánků konalo i 3x ročně.

Vítání občánků

Na toto slavnostní setkání jsou osobně zvání rodiče s dětmi, které svým narozením přísluší do naší obce tj., matka dítěte je trvale hlášena v naší obci. Pokud se rodiče do obce přistěhují s nově narozeným dítětem, mohou být tito nově přihlášení "občánci" pozvání k tomuto slavnostnímu aktu jen na základě dohody s rodiči. Nově narození občánci dostávají od obce dárky na připomínku tohoto slavnostního aktu. 

Jarní hudební festival v areálu hřiště 

Od roku 2015 se pravidelně 3 sobotu v měsíci květnu pořádá Jarní hudební festival na hřišti. V průběhu sobotního dne se střídají na pódiu různí hudebníci

Jarní hudební festival v areálu hřiště

 různých žánrů. K poslechu zde vystupují zástupci country, blue gras, rock pop, gospel a dalších žánrů. S pravidelností zde vystupuje Gospelová skupina z USA Coryho Ratliffa. Pro děti jsou zde přichystány atrakce a dospělí mohou ochutnat nabídku grilovaných specialit a lahodného piva. V roce 2018 zde vystupoval také skupina Reflexy. Jarní hudební festival získává na své oblíbenosti.                                                                                                                                              

Letní kina u rybníka v Lašťanech

V roce 2015 zahájila obec  promítání letních kin u rybníka v Lašťanech. Každým rokem v měsíci srpnu jsou na programu letního kina minimálně 2 filmové představení. Ohlas v obci na filmové představení je veliký a běžně bývá "plno". Filmy jsou promítány pro občany zdarma. Občerstvení bývá zajištěno.

 Letní kina u rybníka v Lašťanech 

Hody u rybníka v Lašťanech

Od roku 2018 probíhá u rybníka v Lašťanech v červnu hodová mše s následným odpoledním posezením při hudbě a dalších atrakcích, např. Železný Zekon, Sabrage lahví sektů, a mnoho dalších. Obvykle tato akce bývá v neděli na sv. Jana.

Hody u rybníka v Lašťanech