mapa Facebook čtečka Fotogalerie Zpravodaj Napište nám

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Památky, obecní symboly

Památky, obecní symboly

Obec je rodištěm významného vojáka a letce, hrdiny československého protinacistického odboje a oběti komunistického teroru, brigádního generála Josefa Brykse.

Památník obětem první a druhé světové války se sochou Jana Žižky z roku 1929 a s pamětní deskou Josefa Brykse v Lašťanech z roku 1994.

   

Znak obce Bělkovice-Lašťany

Popis znaku - v zeleném štítu červeno-zlatě dělená biskupská mitra, nahoře zlatě lemovaná, v její horní části zlatý rostoucí lev s modrou zbrojí, dole tři červené růže se zlatými semeníky; mitra je v horní části štítu provázena dvěma zlatými šestihrotými hvězdami.

Znak byl udělen obci poslaneckou sněmovnou Rozhodnutím č. 51 dne 9.května 1995. Slavnostní předání proběhlo ve středu 14.června 1995 ve 14:00 hodin v budově Poslanecké sněmovny PhDr. Milanem Uhdem.

Prapor obce Bělkovice-Lašťany

Popis praporu - zelený list s červeným, žlutě lemovaným klinem od vlajícího okraje do středu žerďového okraje. Vžerďové části dvě žluté šestihroté hvězdy. Poměr šířky k délce je 2:3, šířka žlutého lemu je 1/6 šířky a průměr hvězd 7/18 šířky praporu.

Prapor byl obci udělen poslaneckou sněmovnou Rozhodnutím č. 51 dne 9. května 1995. Slavnostní předání proběhlo ve středu 14. června 1995 ve 14:00 hodin v budově Poslanecké sněmovny PhDr. Milanem Uhdem.

   

 

 

Kaple Panny Marie Čenstochovské

(na Dolany) z roku 1710

kaple Pnny Marie Čenstochovské

Kaple Panny Marie Lurdské

z roku 1820 - nad vstupem je umístěna porcelánová soška Panny Marie (30 cm). Byla zasvěcená Panně Marii Lurdské. Pod profilovanou korunní římsou je osazena pamětní deska obětem 1. světové války. V roce 2007 proběhla rekonstrukce.

Kaple Panny Marie Lurdské

Kaple sv. Floriána

(u rybníka) z roku 1802 - na střeše zvonička se zvonem.

Kaple sv. Floriána

Boží muka

(u cesty k Trusovicím) z 18/19 století.

Boží muka
Kamenný kříž (před ZŠ) z roku 1839 - v dolní části kříže plastika sv. Floriána, na kříži socha Ježíše. V roce 2008 proběhla rekonstrukce a osazeno kovové ohrazení. Kamenný kříž

Kamenný kříž

(Na Fatkově) z roku 1873 - v dolní části plastika ženy, na kříži socha Ježíše. V roce 2009 proběhla rekonstrukce a osazeno nové kovové ohrazení.

Kamenný kříž

Kamenný kříž

(u kaple sv. Floriána) z roku 1873 - v dolní části plastika ženy s mečem v srdci. Na kříži socha Ježíše.

kaple sv. Floriána

Kamenný kříž

u cesty k Trusovicím z roku 1901 - ve směru od Dolany jsou ve střední částli sočky dvou svatých, ve směru od Šternberka soška Panny Marie s Ježíškem. V horní části pod křížem soška Ježíše. Na kříži socha Ježíše.

 

Dřevěný kříž

(k hájovně) z roku 1895 - rekonstrukce v roce 2008.

dřevěný kříž

Pomník obětem 1. světové války

1. třetina 20. století - pískovcová socha lva velikosti cca 1,2 m, osazená na mohyle seskládané z žulových kamenů, výška cca 2 m.

Pomník obětem 1. světové války

Pomník obětem 2. světové války

(u ZŠ Bělkovice) z roku 1945. Kamenný pomník tvaru jehlanu, završený rudou pěticípou hvězdou.

Pomník obětem 2. světové války

Holubice Míru

z roku 1978 - terakotová plastika o velikosti cca 1,1 m. Zhotovil ji olomoucký výtvarník Jaroslav Nerad.

Holubice Míru

Boží muka 

polovina 19. století.

Boží muka

Kamenný kříž

k Dolanům z roku 1886 - v dolní části plastika ženy. Na kříži socha Ježíše.

Kamenný kříž